Gramatikas Komisija

  • The Loner
    0

    Dzeru alu un apdomāju dzīves netaisnības un tādā garā.
    Kāds vispār Jūsu viedoklis par tādu, hmm, nezin kā lietošanu kā, piemēram, "jautājiens", "priecība", kas noteikti neatbilst gramatikas kanoniem?

    Un vispār tamlīdzīgu "jaunvārdu", kas noteikti nav nekādi aizguvumi vai internacionālismi, ieviešanu un lietošanu?

    • Ridiculus
      0

      Neatbalstu patvaļīgu un nepareizu jaunvārdu lietošanu. Man tas šķiet absurdi un nevajadzīgi. Manā skatījumā nav tādu vārdu kā "jautājiens" un "priecība". Murgs!

      • The Loner
        0

        Paldies par viedokli!
        Atļaušos jautāt - ir iebildumi pret jaunvārdu radīšanu kā tādu, vai tieši pret patvaļīgu radīšanu?
        Ja otrais variants, tad kam vajadzētu radīt jaunvārdus? (ja vispār vajadzētu radīt?)

        • Ridiculus
          0

          Jaunvārdus ir jāveido, jo, kā teica Rainis, pastāvēs, kas pārvērtīsies. Arī valodai ir jāattīstās, jāmainās, lai tā neizzustu pavisam. Bet tādu absurdu jaunvārdu radīšanu es neatbalstu. Ir jāpiedomā pie tā, kādi vārdi ir nepieciešami, bet kādi - nē. Attiecīgi, "jautājiens" un "priecība" man šķiet pilnīgi nevajadzīgi jaunvārdi, jo tāpat visi lieto "jautājums" un "prieks".

          • The Loner
            0

            Skaidrs. Tātad nav principiālu iebildumu, bet gan visnotaļ nepārprotama netīksme pret konkrētiem manis izteiktiem burtu virknējumiem.

            Tiešām cienu citu cilvēku viedokli, tādēļ izsaku atkārtotu pateicību par savu pārdomu pubiskošanu. Ļoti labprāt dzirdētu arī citu ļautiņu viedokļus un pārspriedumus.

    • krabz
      0

      No valodniecibas puses- nevajag darinat vai aizgut vardus, kuri jau pastav.

      • The Loner
        0

        Par aizgūšanu abām rokām par - nevajag tā darīt.
        Bet par darināšanu - smagi diskutabls temats.

        Domājams, liela daļa šeit ir lasījuši leģendāro Orvela darbu "1984". Tur bija uzmodulēta situācija, kad "liekie" vārdi tika lēnītēm izskausti. Liekie - vārdi, bez kuriem saziņa bija iespējama.
        Paralēles varētu vilkt arī ar latviešu valodu. Ir tik daudz vārdu, bez kuriem mierīgi varam iztikt. Tikai kādā brīdī nāk apskaidrība, īsti saprātīgi tas nav.
        Nē, es nesaku ka bez manis pieminētājiem piemēriem (priecība un jautājiens) valoda kaut ko diži zaudē vai kā tamlīdzīgi. Vai valodas attīstībai jāapstājas? Vai arī šis process kaut kā specifiski jākontrolē?

    • Shattred
      0

      Tādi absurdi vārdi man vienmēr saistās ar 12 gadīgām meiteņu dienasgrāmatām augiem.lv u.tml. portālos. Manuprāt, jauni vārdi ir labi, bet ja tiem ir savs pamats, labs izskaidrojums jeb izmantojams ikdienā un galvenais, ka labi skan, jo "jautājiens" man vienmēr izklausīsies pēc kādas 12 gadīgas meitenes centieniem būt stilīgai.

      • The Loner
        0

        Redz, savukārt man, "jautājiens" liekas, skan labi.