Iedomājies kādu dienu pamostoties, sagatavojoties dienai, tiekot līdz tavai mācību iestādei vai darbam tu saprastu, ka tevi vairs neinteresē Jāņa X jaunā auto bildes. Vai arī Annas Y stāsts par to kā viņa tika izbaudīt pusdienas "Dinner In The Sky". Vel jau ir Pēteris Z, kas sācis nodarboties ar Geocache'ingu, bet pat ar visu tavu pozitīvo attieksmi pret ķešu meklēšanu tevi vienkārši nesaista viņa stāsts. Ar Jāni X tu atmācījies līdz 9. klasei vienā klasē, Pēteris Z ir tavs kaimiņu bērnības čoms, kurš pārvācās 5 gadus atpakaļ uz citu pilsētu. Anna Y bija tava darba biedrene nejaušā vasaras laika pusaudžu darbā. Itkā vel vakar šie ļaudis tevi intersēja vai arī tas bija pagaišnedēļ, vai pagaišgad?
Tu vairs neatceries, bet ir jau arī kaut kā vienalga. Tagad tev ir citi ļaudis par kuriem uztraukties, kuriem uzzvanīt, ja gribas kaut ko padarīt vai arī prasīt palīdzību.
Ar līdzīgu situāciju arvien biežāk un biežāk saskaras pasīvo sociālo tīklu lietotāji. Par pasīvajiem soc. tīkliem es saucu tos, kuros liela daļa interaktivitātes varētu būt pielīdzināma lurkošanai redditā un minimālā aktivitāte ir laiki un šeiri. Zem šīs kategorijas pirmie divi prātā iekrīt facebook un draugiem.
Uz pašu šo rakstu iedvesmoja The Verge raksts par to cik nepareizi facebook saprot visu draugu padarīšanu (noteikti iesaku iemest aci tur, ja jau šajā tekstā esat tikuši tik tālu, pietam, tas noteikti palīdzēs saprast lielu daļu no konteksta šaj tēmai). Bet lieta, kas mani tiešām pagrūda uz rakstīšanu bija visas netiešās paralēles, kuras var novilkt starp feisbuka un draugiem kļūdām(pasivitāte, cilvēku pūlis nevis draugu loks, visatļautās tiesības, u.c.). Dalot visu visiem neviens tā īsti nesaņem to ko vēlas tā ir varen liela problēma un tieši tāpēc plaukst un zeļ Instagram, Vine, Tumblr, Snapchat, Viber, WhatsApp.
Man pašam paliek interesanti cik daudziem vel joprojām liekas, ka tas viss pūlis ir jūsu draugi. Vel labāk jautājumu var pagriezt - kā jūs domājat cik daudziem draugiem jūs būsiet tikuši Dunbara skaitlī (cik daudziem par jums nebūs vienalga, kuri jūs neaizvietos ar svaigāku draugu rīt, pēc nedēļas vai pēc gada)?
P.S. Šī ir vien pirmā daļa no plašakas sociālo tīklu tēmas, kuru vēlos izvērts vismaz 2. daļu (cerams pat vairāk) blograkstā.
Laboja obsidian, labots 1x
0 #117.04.2014. 01:17
Man ir tā - nesēžu nekādos draugos, feisbukos, instagramos, twitteros un pārējās sociālās vietnēs. Viens no iemesliem ir tas, ka man nav ne daudz draugu, ne daudz paziņu - bet jebkurā gadījumā, nekad neesmu sapratis viso to ento lapu jēgu. Ja ar kādu cilvēku gribu rakstiski sarakstīties vai kā savādāk kontaktēties - ir mobīlais telefons, skaips un citi veidi. Svarīgākos interneta jaunumus saņemu e-pasta kastītē, kas man aizstāj twitteri (IMO, teju vienīgais saprotamais twiiter lietošanas veids). Visādi citādi - man ir plašs intrešu loks, kuru es spēju apskatīt ar pāris interneta vietnēm tam tērējot tik laika, cik pašam tīk, nekad neizjūtot pārlieku lielu nevajadzīgu informācijas daudzumu.
Tad varētu teikt, ka vienīgais tāds sociālais portāls priekš manis ir exs, varbūt savu līdizību varētu saskatīt ar exs grupām - bet arī šajā jautājumā es esmu vienmēr bijis lietas kursā un momentāli nevajadzīgā vai neinteresējošā grupa tiek pamesta, varbūt kādreiz tiek apmeklēta kāda grupa arī tikai ķekša pēc, lai tur tas ((1)vai cik tur jaunas ziņas) pazūd, bet tas ir ar mērķi, lai nākamreiz, kad man tur būtu kaut kas interesējoš, nepalaistu to garām.
Tajā pašā twitter, dr un facebook, kur esmu bez maz vai reģistrējies tikai ķekša pēc, vienmēr uzturu kārtību ar kontaktiem - neapstiprinu nepazīstamus cilvēkus, ik pa laikam padzēšu esošos kontaktus (Kur jau tā ne vairāk kā 20 katrā no vietnēm nav), kuri šķiet vairs pavisam un galīgi nevajadzīgi. Šo pašu principu ieturu arī citās vietnēs, kurās uzturos biežāk un tā teikt, arī rūp - exs.lv, skype kontakti, steam draugu saraksts.
Noslēgumā jāsaka, ka šī bloga jautājumu esmu jau apzinājeis teju no saviem interneta pirmsākumiem tā arī nemaz neievedot sevi šajā problēmā.
Lol, sajutos kā hipsters.
profilsgalerija
0 #217.04.2014. 06:46
Šī iemesla dēl, es tīriju draugiem lv un facebook visu savus draugus un no 600 atstāju kādus 160, kas pa lielākai daļai ir radi, draugi, kuri ir draugi patiešām un pazīstu, esmu redzējis dzīvē. Protams esmu ticis vaļā no tādiem, kas raksta, iesaka bulsh*tus.
Protams, esmu uzlicis, ka ar mani var sazināties arī nedraugi, ja nu kas, bet tā pat tas gadās ļoti reti.
Dzīvoju laikā, skatos šodienā, kas man ir aktuāls, pārēju visu lieko es vnk izmetu.
profilsgalerija