Pēdējās nedēļās gana aktīvi tiek diskutēts par balsstiesību piešķiršanu jauniešiem jau no 16 gadu vecuma, interneta portālā manabalss.lv ir sākti vākt paraksti šīs iniciatīvas realizācijai. Arī es esmu PAR to, lai jauniešiem, kuri to vēlas, jau no 16 gadu vecuma būtu iespēja izteikt savu viedokli un balsot pašvaldību vēlēšanās. Tā kā pats esmu 16 gadus vecs, šķiet svarīgi pateikt to, kāds uz šo inciatīvu ir skatījums cilvēkam, kuru šīs inciatīvas ieviešana ietekmētu vistiešākajā veidā un par kuru ‘’spēju’’ vai ‘’nespēju’’ izdarīt izvēli cenšas izlemt citi.
Kā varēja secināt gan pēc Saeimas komisijā noraidītā priekšlikuma, gan no tiem cilvēkiem, kuri vēlāk iesaistījās dažādās diskusijās internetā un izteica savas domas, šai ideja ir gana daudz pretinieku, taču argumentācija pret to lielākoties aprobežojas vien ar to, ka ”jaunieši taču nav gatavi”, ‘’sešpadsmitgadīgs jaunietis nezin, kas notiek politikā’’, ”jaunieši sabalsos par tiem, kuri solīs vairāk konfekšu’’ u.c. Jāatzīst, argumentācija ir diezgan nenopietna, ja to vispār var nosaukt par argumentāciju. Drīzāk jau tā ir iesīkstējusi neobjektīva stereotipizācija. Jāpiemin, ka līdzīga attieksme reiz bija arī jautājumā par balsstiesību piešķiršanu sievietēm, taču toreiz cīņa tika izcīnīta un vēl šobaltdien sievietēm ir tiesības paust savu viedokli, balsot un nevienam neliekas, ka vispār varētu būt citādi. Šobrīd ir jāpanāk tas, lai mūsos ieklausās un sāktu apsvērt, kas ir tas vērtīgais, ko šīs inciatīvas ieviešana sniegtu.
Pats būdams 16 gadus vecs jaunietis redzu situāciju citādi, nekā šobrīd apgalvo vairums - tieši jaunieši ir tie, kuri ir visinformētākie par apkārt notiekošo, aktualitātēm sabiedrībā, it īpaši to, kas skar viņu ikdienu. Lielu paldies par jauniešu informētību varam teikt „Informācijas laikmeta” sniegtajām priekšrocībām - internetam un tajā pieejamajiem sociālajiem portāliem. Ja pavērojam to, kas tajos notiek un par ko tajos runā jaunieši, arī tie, kuri vēl nav pat 16 gadus veci – ik dienu notiek sarakstes par to, ko raksta mediji, kas noris vietējās pašvaldībās – vai kādi kultūras pasākumi, vai sadzīviskas lietas, piemēram, drošība ielās, nesakopta vide, augstās cenas u.c., vai pat par autortiesību jautājumiem, valodas problēmām saziņā ar citiem un tiešā veidā – politiku. Es nebaidos apgalvot, ka daļa jauniešu visticamāk ir krietni vairāk informēti nekā, piemēram, vairums pensionāru, kuriem nav pieejas mūsdienu tehnoloģijām. Protams, nevar salīdzināt abu vecumu grupu pārstāvošo dzīves pieredzi, to var iegūt tikai ar gadiem, taču citādi – ar ko 16 gadīgs jaunietis ir sliktāks par pensionāru? Vai viņam tikai jaunības un mazas dzīves pieredzes dēļ nepienākas tiesības teikt savu gribu – vēlēt par, viņaprāt, vispiemērotāko, kas varētu aizstāvēt viņa intereses pašvaldībās?
Dodot iespēju vēlēt jauniešiem no 16 gadu vecuma būs sabalansētāka darbspējīgo ļaužu un pensionāru proporcija, kuru intereses jāpārstāv politiķim. Diemžēl mūsu valstī demogrāfiskā situācija ir tāda, kāda tā ir, un nav jābrīnas, ka, cīņas par vēlētāju balsīm karstumā, pirmais, par ko politiķis domās, būs vecāku cilvēku vajadzības, kuru apmierināšana ir krietni vienkāršāka un kuru šobrīd skaitliski ir vairāk. Taču gana svarīgas ir arī jauniešu vajadzības, kuras nedrīkst nolikt otrajā plānā, jo tieši jaunieši ir tie, kuri vēlēsies iegūt labas zināšanas augstskolās, lai veiksmīgi realizētu sevi darba tirgū un vēlāk veidotu jaunas ģimenes, kļūtu par Latvijas vārdu pasaulē nesošiem sportistiem, labiem aktieriem un citu profesiju pārstāvjiem - veidotu mūsu visu nākotni. Netieši, bet dodot iespēju vēlēt mēs kaut nedaudz, bet varam pozitīvi ietekmēt arī, piemēram, demogrāfiju un kultūru, jo politiķi būs spiesti arvien vairāk nodarboties ar jaunu cilvēku vajadzību un vēlmju piepildīšanu, kas skar arī šo nozaru iesīkstējušo problemātiku. Politiķi vairs nevarēs atļauties ignorēt to, ka jauniešiem ir vajadzīgas skolas, kurās mācīties, darba vietas vietējā novadā, kurās pelnīt iztiku, lai nebūtu jāpamet mājas un jāmeklē labāki dzīves apstākļi galvaspilsētā, vai sliktākajā gadījumā ārzemēs.
Protams, ir jāsaprot tas, ka ne visi jaunieši būs gatavi to darīt, ne visi to gribēs, taču vai kāds man var apgalvot, ka ir kāda vecuma grupa, kurā pilnīgi visi indivīdi interesējas par politiku un spētu pieņemt pareizu lēmumu? Labi jau būtu, ja tāda atrastos, taču tādas nav un visticamāk nekad arī nebūs. Tikai tāpēc, ka atradīsies kāds, kurš neaizies vēlēt, vai kāds konsultēsies ar vecākiem par iespējamo izvēli balsošanā, mēs nedrīkstam liegt iespēju izdarīt izvēli jauniešiem, kuri ir gatavi to darīt. Rodas tāda ''ne cepts, ne vārīts'' situācija. Mēs aicinam 15, 16 gadus vecos un vecākus jauniešus aktīvi darboties skolu pārvaldēs, skolēnu domēs, dažādos debašu klubos un pat "Jauniešu Saeimā", bet nedodam viņiem iespēju izdarīt reālu izvēli. Šogad sasauktā Jauniešu Saeima un daudzie gribētāji, kuri tajā pieteicās, iesniedza savas iniciatīvas vai tikai izteica domas par kādu no tām labi pierādīja to, ka jaunatne ir gatava un vēlas iesaistīties politiskajos procesos. Dosim viņiem šo iespēju vismaz pašvaldībās - savu dzimto novadu vēlēšanās.
Ir tāds populārs, bet ne būt ne nepareizs teiciens:”Jaunatne – tā ir mūsu nākotne”, rodas retorisks jautājums – kāpēc tad mēs nedodam iespēju mūsu nākotnei izteikt savu gribu – ļaut vēlēt? Piešķirt balsstiesības arī jauniešiem – tas būtu solis uz priekšu sabiedrības attīstībā. Ja spersim šo soli, mūsu jaunatne no tā tikai iegūs, iegūs jaunas perspektīvas. Kāpēc to nedarīt?
Paraksties arī Tu PAR balsstiesību pašvaldību vēlēšanās piešķiršanu jau no 16 gadu vecuma. Parakstīties vari arī tad ja Tev ir tikai 16, tur nav nepieciešama pilngadība.
Lai parakstītos - SPIED TE.
Vairāk argumentācijas un situācijas analīzes kolēģa Raivja Zeltīta rakstā - http://www.visulatvijai.lv/news.php?readmore=1156320282
Oficiālā draugiem.lv lapa, kurā apkopota visa pieejamā informācija par šo iniciatīvu - https://www.draugiem.lv/priekslikumi
Daži mīti par jauniešiem un to atspēkojumi.
Mīts: Ja nevar pirkt alkoholu, tad nevar piedalīties pašvaldību vēlēšanās.
Atspēkojums : Simts gadus atpakaļ vēlēšanu tiesības daudzās valstīs bija tikai 25 gadus veciem vīriešiem ar īpašumu, tad slieksni samazināja līdz 21 gadam visiem vīriešiem,pēc kāda laika tiesības balsot piešķīra sievietēm. Mūsdienās slieksnis ir 18 gadi. Šobrīd Austrijā un Šveicē vēlēšanās var piedalīties no 16 gadu vecuma, tāpat arī atsevišķās Vācijas pašvaldībās un citur pasaulē.
Mīts: Jauniešiem, šādā vecumā, politika neinteresē.
Atspēkojums: Ir pietiekami daudz jauniešu, kuri analizē politiskos procesus šādā vecumā, to pierāda gan Jauniešu Saeima, gan Jaunā Rīgas Dome. Turklāt ir daudz cilvēku, kuri ikdienā par politiku neinteresējas arī sasniedzot 40 gadu slieksni.
Mīts: Jaunieti ir vieglāk "uzpirkt", jo nav izstrādājusies vērtību sistēma.
Atspēkojums: "Uzpirkt" var jebkuru cilvēku. Taču ir zināms, ka jaunības maksimālisms un tiekšanās uz ideālu samazina "uzprikšanas" iespēju.
Laboja Rocky__Lv, labots 10x
+2 #120.06.2012. 15:07
Grūti pateikt, vai tā ir laba ideja. Tu un varbūt vēl kādi 5% jauniešu seko līdzi politikai un vēlas iesaistīties, bet man šķiet, ka lielajam vairumam 16, un pat arī 20 gados diez ko nerūp un nav nekādas izpratnes par politiku, un ir ļoti viegli ietekmējas viedoklis.
Var jau būt, ka pašvaldību līmenī tā doma nav tik slikta, bet nu pagaidām neparakstos.
LLL @ 20.06.2012. 15:13 atbildēja:
Šis ^. Jauniešus, kas varētu objektīvi balsot (savā paziņu lokā) varu saskaitīt uz roku pirkstiem.
Rocky__Lv @ 20.06.2012. 15:14 atbildēja:
Kā jau rakstā minēju - "ne visi būtu gatavi", taču gana liela daļa, lai to būtu jāņem vērā. Es dotu nevis 5%, bet vismaz 30% (apmēram trešdaļa pazīstamo vienaudžu zin, kas notiek viņu novadā un novada domē un liela daļa no tiem arī to, kas notiek valstī) un tas jau sāk tuvoties tam ciparam, kāda ir vidējā vēlētāju aktivitāte ''klusākajos'' no novadiem. noteikti, ja tiktu dota šāda iespēja, daudzi sāktu interesēties pastiprināti, vai vismaz sekotu līdzi tam, kas notiek valstī, bet jau tas, pat, ja viņi nepiedalītos vēlēšanās būtu ieguvums.
mad @ 20.06.2012. 16:18 atbildēja:
Es pats savos 24 gados un diezgan sekojot līdzi tam, kas notiek, diez ko neesmu pārliecināts par savu spriedumu pareizību un to, kam ticēt, attiecībā uz politiku. Bail pat iedomāties kas notiek galvās kaut kādiem 16 gadīgiem tirliņiem, kuru aktuālākais sarunu temats ir "kā mēs muterei nogopijām vinārus un uztaisijām baigo pritonu" (nesen nejauši noklausīta saruna). Es ne pa visam negribu lai viņi ietekmē valsti vai pašvaldību, kurā es dzīvoju.
Manuprāt ideālā pasaulē lai piedalītos vēlēšanās vispār vajadzētu ne tikai sasniegt noteiktu vecumu, bet arī iziet kādu IQ un pamatzināšanu par politiku un notikumiem valstī testu, lai drīkstētu balsot. Ja vajag tiesības lai brauktu ar auto, tādas vajadzētu arī vēlēšanām.
S J @ 21.06.2012. 13:48 atbildēja:
Jā, bet to par IQ testu nekad nepieņems. Vidēji tā testa izpilde ilgst 2 stundas, un cik man zināms, tas nav lēts pasākums...
obsidian @ 21.06.2012. 13:50 atbildēja:
Tiesības priekš vēlēšanām ir lieliska ideja, tikai tas stipri samazinātu balstiesīgo skaitu un rastos visādi pārpratumi, apvainojumi. Te nav viena pareizā ceļa.
Rocky__Lv @ 21.06.2012. 13:52 atbildēja:
Ja tiktu ieviests šāds IQ tests, tam būtu viens ļoti liels mīnuss - tā kā cilvēkiem diemžēl nav apziņas, ka iet vēlēt ir pilsoņa pienākums un reizē arī vajadzība, lai tiktu ņemtas vērā arī viņa intereses, būtu krietni vien mazāks vēlētāju skaits, jo ļoti lielai daļai būtu vienkārši vienalga - ''Kāpēc man ņemties, iet pildīt kaut kādus IQ testus, lai tikai aizietu un novēlētu? lai iztiek bez manas balss'' Attiecīgi, būtu daudz mazāks vienkāršo iedzīvotāju īpatsvars salīdzinājumā ar izglītoto. Problēma rodas tajā, ka katrai no iedzīvotāju grupām ir pilnīgi atšķirīgas intereses un vajadzības, rezultātā mēs visticamāk nonāktu pie tā, ka vienkāršo iedzīvotāju intereses netiktu ņemtas vērā, viņiem būtu vēl grūtāk izdzīvot. Var jau teikt, ka tā būtu sava veida "dabiskā atlase", taču šī dabiskā atlase apdraudētu valsts pamatu - pašus iedzīvotājus.
profilsgalerija
+3 #220.06.2012. 16:08
Ir jau cilvēki, kuriem 16 gadu vecumā ir normāla domāšana, bet tādi nu gan ir drūmā mazākumā.
Netīk šī ideja. Nemaz. Drīzāk tad jau parakstītos uz balsstiesību iegūšanu no 21 gada vecuma.
profilsgalerija
+1 #320.06.2012. 16:23
profilsgalerija
0 #420.06.2012. 16:24
Well pietiek ar to, ka interneta vidē cilvēki troļļojas un savēl da jebko, ebt ja vēlēšanās ievēlēs kādu kreiso muskuli, tad cietīs visi.
profilsgalerija
+1 #520.06.2012. 16:27
nebūtu slikti.
profilsgalerija
0 #620.06.2012. 17:26
Es vairāk sliektos uz nē. Ir daudzi <20 gadīgie (un vel vairāk 16-18) kas balso par kādu partiju bez nekāda konkrēta viedokļa, jo vienkārši ko labu dzirdējuši un viss. + Šaubos, ka tas uzlabotu aktivitāti balsošanā. Varbūt pašvaldības vēlēšanās vel varētu.
profilsgalerija
0 #720.06.2012. 17:43
Vairumā gadījumu vecāki uzspiedīs savu videokli, nebūs objektīvi. Mamma gribēs balsot par Saskaņas Centru, liks arī bērniem balsot par SC...
Rocky__Lv @ 21.06.2012. 14:06 atbildēja:
Ļoti šaubos, jauniešu mentalitāte to nepieļautu, turklāt, ja uztraucamies par SC balsīm, demogrāfija darbojas mūsu labā..
[img]http://www.visulatvijai.lv/images/news/Demograafija.jpeg[/img]
profilsgalerija
0 #821.06.2012. 06:57
Well, Es nobalsoju.
profilsgalerija
0 #921.06.2012. 09:36
Es to gan atbalstu, gan nē. Skatoties uz to, kādi ir mani klasesbiedri (jā, tiesa gan tikai 15 gadi, bet nākamgad jau būs 16), no tiem adekvāti balsot varētu varbūt tikai 3 (neieskaitot mani). Es pats par politiku īpaši neinteresējos, tikai saprotu kāda atbildība tā ir. Pat tie, kas ir 18 gadus veci diez vai pat saprot kāda atbildība ir balsot par to, kam noteikti nevajadzētu dod balsi.
Kā jau Maadinsh teica, lai vispār tiktu pie balsstiesībām, vajadzētu iziet kādu IQ testu vai ko līdzīgu, neatkarīgi no vecuma. Jo daudzi pusaudži tiešām ir attīstītāki nekā pensionāri, vai pat pašu vecāki. Bet tāpēc jau nevar viņus brutāli ielikt parasto pusaudžu slānī, kad stereotipi tur tiešām ir briesmīgi, un kurus paši pusaudži arī pierāda.
Bet, lai labotu to un sagatavotu pusaudžus balsošanai, ir jāstrādā pašiem vecākiem. Ja atļautu balstiesības no 16 gadu vecuma, es domāju, ka vecāki sāktu laicīgi savu atvasi sagatavot šai balsošanai un, iespējams, viņi paši pat gribētu sākt zināt.
profilsgalerija
+1 #1021.06.2012. 13:50
Man pašam ir 16, neuzskatu, ka mana vecuma cilvēki ir pietiekami pieauguši, lai drīkstētu vēlēt!
pj sk1ll @ 21.06.2012. 14:01 atbildēja:
piekrītu
Persepolis @ 21.06.2012. 14:09 atbildēja:
Man arī ir 16 gadi, bet neteiktu, ka neko nesaprotu no politikas.
Rocky__Lv @ 21.06.2012. 14:10 atbildēja:
Ja neesi gatavs, neviens jau Tev neliek obligāti iet pie balsošanas urnas un nobalsot. Nepieņemami man liekas, ka tas tiek izmantots, kā arguments, lai mēs, kuri vēlamies un esam gatavi balsot, to nevarētu darīt.
Gribas pajautāt, vai tiešām sākot no 18 gadu vecuma jūs nopietni sāksiet interesēties par to, kas notiek jūsu novadā, ja to nedarat jau tagad?
profilsgalerija