Lūdzu palīcību vietējiem ekonomikas spečukiem. Vai varat man vienkāršā veidā izskaidrot, kas ir refinansēšanas likme un tās nozīmi?
Ar šo jēdzienu sastopos likuma "Par nodokļiem un nodevām" 28. panta vēsturiskajās redakcijās. Tur paredzēta VID atbildība gadījumos, kad tas ir nepareizi piedzinis no privātpersonas naudu. Es noprotu, ka nepareizi piedzītā summa ir jāpalielina par šo refinansēšans likmi.
Piemēram:
"Nodokļu administrācijas nepareizi piedzīto maksājumu summas jāatmaksā atpakaļ nodokļu maksātājam 15 dienu laikā no tās dienas, kad nodokļu administrācija vai tiesa pieņēmusi lēmumu, ka maksājums piedzīts nepareizi. Atmaksājamās summas nosaka, ievērojot Latvijas Bankas noteiktās refinansēšanas likmes laikā, kad summa nepareizi piedzīta. Ja nepareizi piedzītās maksājumu summas netiek atmaksātas 15 dienu laikā, atpakaļ atmaksājamās summas palielinās par 0,05 procentiem no nepareizi piedzītās maksājumu summas par katru nokavēto dienu, un tās tiek izmaksātas no tā budžeta līdzekļiem, kurā ieskaitīta nepareizi piedzītā summa."
Skaidrojošā vārdnīca saka: "Refinansēšanas likme — īstermiņa kreditēšanas likme, pēc kuras Latvijas banka izsniedz kredītus komercbankām to likviditātes uzturēšanai."
Citur vēl bija skaidrojums, ka tā ir "procentu likme, kuru centrālā banka izmanto, piešķirot kredītus komercbankām refinansēšanas kārtībā. Refinansēšanas likme ir naudas/kredītu regulēšanas instruments, ar kura palīdzību centrālā banka iedarbojas uz starpbanku tirgus likmēm, kā arī uz kredītu un depozītu likmēm, kuras juridiskām un fiziskām personām piedāvā kredītu organizācijas."
Vai varat pastāstīt vēl vienkāršāk?