Zinātnieki vēsta, ka Latvija var „ielūzt” — posmā no Saulkrastiem līdz Liepājai zeme ielieksies, un šajā vietā ieplūdīs jūra. Viens no aktīvākajiem ir Daugavas lūzums, kas uzreiz liek iedomāties – kā ir ar hidroelektrostacijām?


Šogad liela avārija notika Sajānu–Šušenskas hidroelektrostacijā Krievijā. Par laimi, dambis netika pārrauts, tomēr traģiskais negadījums paņēma 75 cilvēku dzīvības.

Vēl spilgtā atmiņā ir šā gada avārija Krievijas lielākajā hidroelektrostacijā – Sajānu–Šušenskas hidroelektrostacijā (iemesli gan meklējami cilvēku rīcībā). Vietējie iedzīvotāji pēc avārijas panikā bēga no reģiona. Vēlāk amatpersonām izdevās cilvēkus nomierināt, skaidrojot, ka plūdu briesmu tomēr nav, jo, par laimi, netika pārrauts dambis.

Traģiska pieredze jau ir
Pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados Ķīnā taifūns Nina pārrāva dambi, un lejup pa divām upēm gāzās gigantisks ūdens vilnis, noslaukot savā ceļā visu, tajā skaitā 62 hidroelektrostaciju dambjus un aizsprostus. Dzīvību zaudēja aptuveni simts tūkstoši cilvēku.
1963. gadā Itālijā kalnu nobrukuma dēļ ūdenskrātuvē pāri hidroelektrostacijas dambjiem aizplūda ūdens masas, noslaukot savā ceļā vairākus ciematus. Upuru skaits – aptuveni divi tūkstoši. Tā nu, gribot negribot, domas aizķeras pie mūsu hidroelektrostacijām, kas atrodas uz „lūstošās” Daugavas. Un rodas jautājums – vai mūsu atbildīgās personas zina, ko sevī slēpj mūsu lielākā upe?

Zem Daugavas vēl viena Daugava
Kā apstiprinājums Daugavas gultnes stāvoklim „Patiesās Dzīves” redakcijas rīcībā ir paleoastronoma un arheoastronoma Edmunda Tukiša stāsts par to, ko viņš pieredzējis, dzīvojot netālu no Aizkraukles.
Pirms vairākiem gadiem, aizgājis līdz Daugavai, viņš piepeši apstājies kā iemiets – ūdens nav! Ķegums palaidis visas septiņas turbīnas, bet Aizkraukle – aiztaisījusi ciet. Upes gultne sausa. Tā nu viņš sācis pa gultni iet uz hidroelektrostacijas pusi, līdz ieraudzījis zem kājām dolomīta plātni, bet tajā – plaisu, pa kuru ārā nācis ūdens.
“Padomā loģiski – hidroelektrostacija uzbūvēta uz dolomīta plātnes! Es momentāni eju pie večiem un prasu, vai tad pirms būvēšanas urbumi netika taisīti. Nē, neesot gan. Laika gaitā sadabūju Daugavas šķērsgriezumus, pārzīmēju, un tagad man ir skaidrs, kas Pļaviņu hidroelektrostacijai apakšā ir dolomīts. Un zem tā – vēl viena Daugava, 126 metrus plata, ” stāsta Edmunds Tukišs.
“Redz, senos laikos tagadējā upe ir bijusi kā trīs gravas, trīs upes. Pirmo pilnīgi aizbēris ledājs, un tai virsū uzcelta Stučka (tagad Aizkraukle – Aut.). Uz otras uzcelta hidroelektrostacija, bet trešā ir Liepjānu birzī zem zemes, un to var redzēt – jā, var redzēt, kā vecā Daugavas gultne aizvijas līdz Staburagam. Pat koki tajā vietā neaug! Liepjānu birzī tādi fontāni nāk ārā! Vesela geizeru ieleja, īpaši pavasaros. Pats redzēju tādu kā upīti... Un tas viss simt metru no hidroelektrostacijas! Kad te urbumu uztaisīja amerikāņi, viņi pacēla hūtes un teica, ka neesot jukuši, lai šeit būvētu hidroelektrostaciju. To vajadzēja taisīt Pļaviņās, kur bija paredzēts. Tā ir mīna ar laika degli!”
Toreiz, pirms diviem gadiem, uz „Patiesās Dzīves” žurnālistes jautājumu, vai zemzemes Daugava reiz nāks vaļā un pazudīs visa Aizkraukle, Tukišs atbildēja: “Aizkraukle? Puse Latvijas aizies pa burbuli! Cauri Rīgai izies deviņu metru vilnis trīs stāvu augstumā, Jaunjelgava, Ogre, Lielvārde – pusi Latvijas noskalos! Es tak’ ar “hesa večiem” esmu runājis... Hidroelektrostacija jau sen esot izkustējusies, un vietā, kur ir bloku salaidums, plaisa jau sen esot metru plata. Elektrostacija vibrē, noslīd, un tas ir dabīgi, ja kaut ko ceļ uz dolomīta. Var jau to vienu plaisu aiztaisīt, bet radīsies cita...” Kad Edmunda kungu sazvanu tagad, viņš savu stāstījumu apliecina vēlreiz un no iepriekš izteiktā viedokļa neatsakās.
Un ja reiz tā – jājautā spēkstaciju saimniekam, uzņēmumam „Latvenergo”, ko un kā viņi dara, lai pasargātu mūs no varbūtējām nelaimēm, daudzstāvu viļņiem, māju aiznešanas un citām Holivudas specefektu cienīgām ainām...

 

 

Hmm interesanti crazy.gif varētu pasērfot.

 

Avots: http://www.kasjauns.lv/lv/news/?news_id=13601

Laboja krabz, labots 1x