Viktors Cojs, krievu: Ви́ктор Ро́бертович Цой, bija krievu rokmūziķis, izpildītājs, mākslinieks un aktieris. Rokgrupas „Kino” dibinātājs, ģitārists un vokālists. Piedalījies arī vairākās filmās.
 

Dzīvesgājums 

Viktors Cojs piedzima 1962. gada 21. jūnijā Ļeņingradā (tagadēja Sanktpēterburga), sporta skolotājas un korejiešu inženiera ģimenē. Viņš bija vienīgais bērns.

No 1974. gada līdz 1977. gadam apmeklēja mākslas vidusskolu, kur arī iestajās grupā „Палата № 6”, ieņemot basģitārista lomu. Vēlāk no skolas tika izmests par nesekmību un devās uz СГПТУ-61 iegūt galdnieka specialitāti.

Jaunībā bija Mihaila Bojarska un Vladimira Visocka daiļrades cienītājs. Vēlāk Brūss Lī kļuva par viņa elku un Cojs sāka nodarboties ar austrumu cīņām, kā arī no koka grebt nekes (ķīniešu koka figuriņas).

Muzikālā karjera 

 Pirmais albums 

1981. gadā vasarā Viktors Cojs, Aleksejs Ribins un Oļegs Balinskis izveido grupu „Гарин и Гиперболоиды”, kura jau rudenī uzstājas Ļeņingradas rokklubā. Drīzumā Oļegu iesauc armijā, grupa nomaina nosaukumu uz „KINO” un ķerās pie pirmā albuma ierakstīšanas. Dziesmas tiek ierakstītas Andreja Tropillo studijā. Dziesmu ierakstīšanā piedalās arī grupa „Аквариум”.

Drīz KINO uzstājās ar savām dziesmām rokkluba festivālā. Grupa vēl nebija bundzinieka, tādēļ to uzstāšanās laikā aizvietoja bungmašīna.

Ap 1982. gada vasaru 45 minūšu ilgais albums tiek pabeikts, no kā arī rodas nosaukums „45”. Nepaiet ilgs laiks, kā no albuma izņēma dziesmu „Я — асфальт”. Rudenī, kopā ar „Зоопарк” grupas bundzinieku KINO ieraksta pāris dziesmas, tostarp „Весна” un „Последний герой”. Tajos laikos ieraksti tiek izbrāķēti un netiek izplatīti.

1983. gadā grupā mainās ģitārists. Mēģinājumos ar jauno ģitāristu rodas nākamais albums „46”.

Rudenī Viktors, izvairoties no iesaukšanas armijā, nonāk uz psihiatriskajā slimnīcā. Pēc pusotra mēneša Viktors atgriežas un uzraksta jaunu dziesmu „Транквилизатор”. 1984. gadā pavasarī uzstājās rokkluba festivalā, atklājot to ar jaunu dziesmu „Я объявляю свой дом безъядерной зоной”, kura kļūst par festivāla populārāko dziesmu.

Otrs grupas KINO sastāvs 

1984. gada Andreja Tropilo studijā „Антроп” sākās jauna albuma „Начальник Камчатки” ierakstīšana. Drīzuma Viktoram Cojam ar vien cītīgāk sāk sekot KGB darbinieki, uzskatot viņu par nopietnu draudu komunistiskajai ideologijai un partijai.

1985. gadā febriārī Viktors Cojs aprecas ar Marjanu. Pavasarī KINO kļūst par kārtējiem laureātiem un ķerās pie albuma „Ночь” ierakstīšanas. Process ieilgst, jo grupa cenšas pamainīt skanējumu un izveidot jaunu ģitāraspēles paņēmienu. Taču ieraksts nekādīgi neiet uz priekšu, un tādēļ Vikotrs Cojs pamet šo albumu, iesākot jauno „Это не любовь”. Jaunais albums drīz vien tiek pabeigts un gūst komerciālus panākumus.

1986. gada vasarā Viktors sāk strādāt pirtī. Viņam katru dienu nācās mazgāt tikai grīdas tieši no 22:00 līdz 23:00, laikā, ko viņš parasti pavadīja ar grupu.

Vasarā grupas dalībnieki dodas uz  Kijevu, lai piedalītos filmā, taču ar vienu filmu stāsts nebeidzās, Coju sāk aicināt piedalīties arī citās filmās.

Tikai 1987. gads bija „bagāts” ar koncertiem. Studijā Yamaha MT44 KINO sāk ierakstīt jauno albumu „Группа крови”.  Tajā pašā gadā Viktors aizlido uz jaunas filmas „Игла” filmēšanu.

Pēc filmēšanas Viktors Cojs sniedz daudzus koncertus Krievijā, Baltkrievijā, Ukrainā, katrā koncertā pulcējot pilnas zāles.

1989. gada sākumā KINO aizbrauc uz Franciju, kur ieraksta albumu „Последний герой”. Vasarā Viktors dodas uz ASV. 

 

1990. gadā 24. jūnijā norit pēdējais Viktora Coja koncerts Maskavā „Lielā sporta arēnā Lužņikov”.  Šajā stadionā pirmo reizi pēc 1980. gada olipiādes tiek iededzināta olimpiskā uguns lāpa. Šajā koncertā top materiāls jaunajam albumam, kuru grupa ieraksta vien pēc Viktora nāves, nosaucot to ļoti simboliski – „Чёрный альбом”.

  

Nāve 

1990. gadā 15. augustā 12:28 Viktors Cojs iet bojā autokatastrofā. Ceļa negadījums notika netālu no Latvijas pilsētas Tukuma, pāris desmitu kilometrus no Rīgas. Vispargi pieņemtā versija teikts, ka Cojs vienkārši aizmiga pie stūres, pēc kā viņa Moskvičs-2141, iebrauca pretējā braukšanas joslā un sadūrās ar autobusu Ikarus-250. Mūsdienās klīst daudz citu teoriju un baumu par viņa nāvi. 

Raksturīgākās dziesmas

https://www.youtube.com/watch?v=FU8csnZxdPA&feature=relmfu

https://www.youtube.com/watch?v=wa35wOqLkzA&feature=relmfu

https://www.youtube.com/watch?v=lKqnqas8NmQ&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=VfBWS55miNw&feature=related

Донецк. Te būs viens no koncertiem.

Laboja , labots 1x