Susuris miniblogs

  • Susuris
    +1

    Tā kā šai lapā ir diezgan plaši pārstāvēta Latvijas tauta, vēlējos uzzināt, cik daudzi cilvēki ģimenēs 16. martā piemin latviešu leģionārus. Savā ģimenē nekad par tādu nedzirdēju. Par tādu martu pirmoreiz kkur 14, 15 gadu vecumā no plašsaziņas līdzekļiem dzirdēju sakarā ar to, ka Rīgā pie Brīvības pieminekļa villojās. No otras puses, ir kkas lasīts par to, ka jau Padumjās Savienības laikā latvieši pa klauso atzīmēja 16. martu. Ka 90-ajos gados valdības pārstāvji regulāri nolikuši ziedus, un neviens no tā neko neiztaisīja.

    Kā tur ir? Es esmu izņēmums vai vairākums?

    • Fidoo
      0

      Pats neatzīmēju un arī neatceros par šo dienu manā novadā kā agrāk bija. Domājams, ka arī neatzīmēja, jo pilsētā bija liels īpatsvars krievtautīgo. Vienīgais, ko zinu, ka Rīgā parasti ir arī dažādi pretesti vērstu pret šo dienu no krievu puses.
      Kā arī, nesen lasīju vienu rakstu, kur pavīdēja ideja (laikam) ieviest 16. martu pie oficiālām atceres dienām.

    • mikins
      0

      Nope, nebūs. Nezinu nevienu kas atzīmētu un arī pats neesmu atzīmējis.

    • Hibs
      +1

      Manā ģimenē šī diena netiek īpaši atzīmēta, taču mani vecāki atbalsta leģionāru piemiņu un neuzskata to par nacistu slavināšanu, kā to cenšas atspoguļot krievvalodīgie mediji. Gan no tēva, gan mātes puses manā radu lokā, cik man zināms, nav bijuši cilvēki, kas dienēja leģionā, pieņemu, ka tas ir arī galvenais iemesls neatzīmēšanai.
      Par 16. martu uzzināju arī aptuveni tādā pat vecumā, biju gājis gar Brīvības pieminekli un nobrīnījies par policistu ķēdēm un dzeltenajām barjerām, pēcāk mājās prasīju vecākiem, kam tas par godu.
      Kaut kad šonedēļ/pagājušo nedēļ man vēl mamma arī prasīja, vai es plānoju piedalīties gājienā vai citos pasākumos ta par godu. Atbildēju, ka iešu uz tam veltīto koncertu, bet uz pašu gājienu neplānoju iet.
      Uzskatu, ka tai vajadzētu būt oficiālajai atceres dienai, tāpat arī leģionam vajadzētu pievērst sīkāku uzmanību Latvijas vēsturē skolā. Man ir radies iespaids, ka galvenie iebildumi ir nezināšanas pēc. No sērijas "Bet kā, viņi taču bija nacisti, kāpēc mums viņi būtu jāpiemin?! Fašizm ņepraiģot!". Un, jāatzīst, ka var arī pretējo pusi nedaudz saprast, redzot, ka Daugavas Vanagi iet gājienā kopā ar Gustava Celmiņa centru jeb vienkārši pērkoņkrustiešiem, kas tomēr ir radikāls spēks ar (manuprāt) visai aptraipītu reputāciju. Īsti neizprotu iemeslus, kāpēc Daugavas Vanagi piekrīt iešanai gājienā kopā, tā, manuprāt, ir vien malkas piemešana ugunij.

    • Wanted
      0

      Es pieminu

    • Rifelz
      0

      Pusģimene piemin.

    • mjau
      -1

      Nē.

    • krabz
      0

      Neatzīmēju ne 16.martu, ne 9. maiju. Vecvectēvs izšmauca no armijas laižoties dzīvot uz Zviedriju, pēctam atgriezās.

    • adidasiK
      0

      Nepieminam 16.martu

    • Kārlis
      0

      Neatzīmēju, lai gan vecvectēvs bija strēlnieks.

    • Haribo Lācis
      0

      Mums ģimenē ir vairāki leģionāri, tāpēc agrāk atzīmējām. Tagad gan vairs tikai iededzam svecītes mājās un aizbraucam uz kapiem puķītes nolikt...

    • Persepolis
      0

      Neatzīmējam, cik man zināms, tad mūsu ģimenē nav bijuši karotāji.

    • Krekeris
      0

      Katru gadu aizdedzu svecītes savā logā, ģimene neatzīmē.

    • Susuris
      +2

      Man gan, starp citu, bija vectēva brālis leģionārs, bet tēvs teica, ka par viņa kara gaitām ģimenē pa lielam noklusēja. Viņš esot karojis nelabprāt un centies tikai šaut gaisā.

      Kaut kad vēlāk sarkanie viņu savaņģoja un nosūtīja uz Sibīriju. Viņš pateicis, ka prot galdnieka profesiju un izdzīvojis, jo nebija aukstumā jāgāž mežs, bet varēja strādāt relatīvi siltā darbnīcā. Vēlāk nosūtīja uz citu nometni, kur pirmo reizi varēja kārtīgi paēst, jo bija jāravē biešu lauki vai kas tāds.

      Pēc tam viņu aizsūtīja uz Tālajiem austrumiem kaut kādos kukurūzas laukos vergot. Tur esot bijis bailīgi, jo apkārt slapstījās kaut kādi ķīniešu partizāni, kuri labi mācēja mest nažus un ik pa laikam, slēpjoties kukurūzas aizsegā, kādu šitā arī nomiedza.

      Bet pašās beigās (laikam jau pēc Staļina nāves, kad apžēloja daudzus ieslodzitos) viņš atgriezās gan Latvijā.

    • Siamese
      0

      Pirmo reizi dzirdu par šo visu.

      • Susuris
        0

        Par ko? Par Otro pasaules karu?
        Tu esi mucā audzis un caur spundi barots?

        • Siamese
          0

          Par pieminēšanu, ibio. Es atbildu uz tavu miniblogu. facepalm.gif

        • Susuris
          0

          @Siamese Nu, Otrā kara laikā nacistu okupanti ieņēma Latviju un, pārkāpjot starptautiskās normas par kara vešanu, mūsu puišus iesauca Waffen-SS sastāvā. Daži brīvprātīgi cīnījās pret nolādētajiem komunistiem, citi karoja piesiedu kārtā. Daudz traģikas.

          Šos vīrus tad tradicionāli atceras 16. martā. Šai datumā pie lietas piederas arī sarkano fašistu protesti un centieni nomelnot Latvijas vārdu pasaules acīs. Par to ik gadus ziņo gan radio, gan TV, gan raksta internetā. Kā to var nezināt, es nevaru iztēloties.

        • Siamese
          -1

          Nu piedod, es neskatos televīziju, neklausos radio un tikai nesen sāku sekot delfiem FaceBook. Un arī starp radiem nav neviena leģeonāra. Bet paldies par informāciju, liki aizdomāties.